برانكو ايوانكوويچ :
ارتباط صميمانه‌اي با دنيزلي دارم/پاس بايد قهرمان آسيا شود


قاشق خود را برمي‌دارد، قهوه‌اش را شيرين مي‌كند و با لبخندي مليح مي‌گويد: مصاحبه نمي‌كنم. هواداران دورش را مي‌گيرند، افرادي از طيف‌هاي مختلف اجتماعي. مردي بسيار آراسته او را دعوت مي‌كند براي گرفتن عكس يادگاري و اينجاست كه سوِالات آغاز مي‌شود. “چند گل به بحرين مي‌زنيد”، “كره مهم نيست بايد بحرين را ببريد”، “ما خيالمان راحت است، حتماً به جام جهاني مي‌رويم” سوِالات پشت سر هم چلنگر را وادار مي‌كند با سرعت بيشتري صحبت‌هاي مردم را براي برانكو ترجمه كند و برانكو با كلمات كوتاه به سوِالات پاسخ مي‌دهد. برانكو با ديدن روزنامه پاس جوان گفت: “بنيتس مربي بزرگي است اما بجاي عكس او بايد عكس تيم ملي را در صفحه اول كار كنيد تيم ايران هفته آينده دو بازي بسيار مهم پيش رو دارد كه مهم‌ترين ديدارها در چهار سال گذشته است. نمي‌گويم عكس مرا روي جلد بيندازيد بلكه بايد عكس‌هاي ملي پوشان را چاپ كنيد تا آنها با روحيه مضاعفي در اين دو بازي باقيمانده به ميدان بروند.” پس از اين صحبت‌ها برانكو بدون مقدمه گفت: “از پاس چه خبر؟” و اين سوِال زمينه‌ساز يك گفت‌وگو دوستانه بين سرمربي تيم‌ملي و خبرنگاران گروه فوتبال ايپنا و روزنامه پاس جوان شد.

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

 

برانكو ابتدا مي‌پرسد:

از پاس چه خبر؟ خيلي خوشحال شدم كه اين تيم نتايج بسيار خوبي را در ليگ قهرمانان آسيا گرفت و به مرحله بعد صعود كرد.

حضور شما در قطر باعث شد تيم پاس با روحيه بالا به مصاف الريان برود.

اين وظيفه من بود. در تيم پاس بازيكنان من بازي مي‌كردند و پيروزي اين تيم باعث بالارفتن روحيه بازيكن من مي‌شد. بايد بگويم پيروزي نمايندگان ايران در سطح آسيا بسيار مهم است ولي از اينكه سپاهان به مرحله بعد نرفت خيلي ناراحتم آنها با صعود فاصله كمي داشتند اما... واقعاً حيف شد.

به غير از برهاني، نصرتي و نكونام احتمال دارد بازيكن ديگري از تيم پاس به تيم‌ملي دعوت شود؟

بله. پاس بازيكنان شايسته‌اي دارد كه براي حضور در تيم‌ملي كانديد هستند. قطعاً اين مسا‡له خيلي جدي است ولي آرام آرام تحقق خواهد يافت.

ارتباط شما با سرمربي پاس چگونه است؟

از زحمات ايشان بسيار سپاسگزارم. ما با هم ارتباط خوبي پيدا كرده‌ايم و تلاش مي‌كنيم بهترين راه‌حل كه براي ارتقاي هر دو تيم مفيد باشد را انتخاب كنيم.

البته خيلي سخت است ولي با اندكي احترام و تفاهم مي‌توان به خوبي اين مشكل را برطرف كرد.

همكاري شما در زمينه حضور ملي پوشان پاس در موقع مقرر در تمرينات تيم‌ملي است؟

من در اين مورد اصلاً چيزي به ايشان نگفتم ولي خود آقاي دنيزلي پيشنهاد دادند كه اگر در قطر موفق شديم ملي پوشان را در اختيار تيم‌ملي قرار مي‌دهيم و به وعده خود نيز عمل كردند.

در حال حاضر از وضعيت ملي پوشان پاس رضايت داريد؟

شما نگاه كنيد در بازي پاس با پليس عراق نصرتي چه نقش مهمي را ايفا كرد. او حتي در بازي با آذربايجان هم عالي بازي كرد. آرش هم همينطور بود. البته نكونام در مسابقات زيادي شركت كرده بود و من از مربي پاس تشكر مي‌كنم كه به او در بازي با پليس عراق استراحت داد.

واقعاً خوشحال هستم كه با ايشان (دنيزلي) ارتباط نزديك و صميمانه‌اي دارم. اميدوارم اين مربي بزرگ همچنان در پاس بماند و در خدمت اين تيم باشد تا سبزپوشان بتوانند در آسيا موفقيت بزرگي كسب كنند.

نظر شما در مورد عملكرد دنيزلي چيست؟

او يكي از مربيان بزرگ تركيه است. سرمربي تيم‌ملي اين كشور بوده و در بهترين تيم‌هاي اين كشور كه جزو بهترين تيم‌هاي اروپا هستند مربيگري كرده است.

به طور قطع اين مسا‡له اتفاقي نبوده است زيرا در فوتبال مسائل اتفاقي جايي ندارند او يك مربي بزرگ است و بايد به ايشان و علمشان احترام گذاشت.

حضور مربيان بزرگ را در ايران چگونه مي‌بينيد؟

مربيان بزرگ با خود نوآوري‌هاي زيادي به ايران مي‌آورند. ايجاد اصلاحات آسان نيست. پول، بستر و امكانات كاري مناسب مي‌خواهد.

باشگاه پاس در اين بين بهترين امكانات را براي خود تدارك ديده‌ و از ساختار فوق‌العاده خوبي برخوردار است. اين تيم سازماندهي عالي دارد و هيچگاه اجازه نمي‌دهد مشكلات مالي در روحيه بازيكنان تيم تا‡ثير منفي بگذارد.

اينها نكاتي است كه اجازه مي‌دهد مربي با آرامش خاطر كار خود را انجام دهد.

همچنين مربي مي‌تواند از بازيكن بخواهد آن طوري كه دوست دارد عمل كند. يعني بازيكن وقتي خيالش از بابت تمام مسائل راحت باشد فقط و فقط به فكر تمرين كردن و ارائه بازي زيباست كه رضايت مربي را جلب كند.

فكر مي‌كنيد با اين وجود اين تيم مي‌تواند به هدف بزرگ خود يعني قهرماني در آسيا دست يابد؟

به راحتي مي‌توان گفت اين باشگاه با امكاناتي كه دارد فقط بايد به قهرماني در آسيا فكر كند. پاسي‌ها تيمي قدرتمند دارند كه يك مربي عالي اين تيم را هدايت مي‌كند. هيا‡ت‌مديره بسيار مجرب بر تمامي كارها نظارت دارد و اين مسائل مي‌تواند به روند رو به رشد تيم كمك كند.

عملكرد تيم پاس و ملي پوشانش را در مرحله مقدماتي چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

در يك جمله ساده بايد بگويم آنها مي‌توانستند در قطر الريان را با 5 گل شكست دهند اما پاس موقعيت‌هاي زيادي را از دست داد. ضمن آنكه برهاني نيز چند موقعيت خوب را از دست داد.

صحبت از برهاني به ميان آمد. شما چه تدابيري براي اين بازيكن در نظر مي‌گيريد كه به يك گلزن تمام عيار تبديل شود؟

شما اين سوِال را از دنيزلي پرسيده‌ايد؟

بله.

او چه پاسخي داد؟

او بازيكني است كه خيلي خوب فضاسازي مي‌كند و خود را در موقعيت گلزني قرار مي‌دهد و در آينده، بيشتر دروازه حريفان را باز خواهد كرد.

من هم همين اعتقاد را دارم. ما در هر ماه 5 روز اين بازيكن را در اختيار داريم و 25 روز ديگر در اختيار سرمربي تيم باشگاهي خود است.

به خاطر همين مسا‡له است كه مي‌گويم هرچه مربي باشگاه بزرگ‌تر باشد تيم‌ملي قدرتمندتر مي‌شود. بهترين كار تكميلي را مربيان تيم‌ها‌ي باشگاهي انجام مي‌دهند.

پس مي‌توان به آينده درخشان آرش اميدوار بود؟

آرش بايد اندكي بازي خود را اصلاح و ترميم كند،‌ البته شانس هم در اين بين نقش دارد. شما ببينيد علي دايي ركورد گلزني در سطح تيم‌ملي را مي‌شكند اما در بازي با آذربايجان پنج توپ به‌دست آورد ولي نتوانست گل بزند. آرش بخوبي براي خود موقعيت ايجاد مي‌كند و اگر كمي شانس با او يار باشد موقعيتش حتمي خواهد بود. خوشحالم او به اولي رسيده است و بايد خود را به شانس نيز نزديك‌ كند ولي اگر از اولي دور شود به او تذكر جدي خواهيم داد.

در اين دو بازي حساس آينده نقش رسانه‌ها را چه اندازه مهم مي‌دانيد؟

رسانه‌ها بايد در اين مقطع خاص از تيم‌ملي حمايت كنند. بدون حمايت آنها نمي‌توانيم به جام جهاني برويم. بايد از بازيكنان تيم‌ملي حمايت كرد و از آنها مطلب نوشت و عكس آنها را كار كرد.

البته نبايد عكس مرا روي جلد كار كنيد زيرا من هر روز صبح خودم را در آينه مي‌بينم و از چهره‌ام وحشت مي‌كنم. (با خنده)

در چند روز گذشته رسانه‌هاي ورزشي بحرين تبليغات وسيعي عليه تيم ژاپن به راه انداخته‌اند؟

آنها حق دارند. بايد حس اعتماد به نفش بازيكنانشان را بالا ببرند. اگر به نتيجه گرفتن تيم علاقه داريد بايد بازيكنان تيم‌ملي را بزرگ كنيد نبايد بنويسيد علي دايي بازيكن نود دقيقه‌‌اي نيست بلكه بايد بنويسيد خدا را شكر كه علي دايي همچنان با قدرت براي تيم‌ملي بازي مي‌كند.

بايد رسانه‌ها تيم‌ملي را تشويق كنند چون موفقيت تيم‌ملي نقش مهمي در فوتبال كشور خواهد داشت.

به نظر شما براي صعود به جام جهاني چه راهكارهايي را بايد در اين مدت كوتاه در نظر گرفت؟

تنها راه صحيح برخورد حرفه‌اي است. اگر تيم‌ملي خوب باشد مطمئناً نتايج بسيار خوبي را كسب خواهد كرد و فوتبال ايران قدرت واقعي خود را به جهانيان نشان مي‌دهد. در اين صورت بازيكنان و باشگاه‌هاي قوي هم خواهيد داشت.

بازيكنان ايراني بايد در ليگ‌هاي معتبر جهاني بازي كنند اتفاقي كه در حال حاضر افتاده است و تيم‌هاي بزرگ اروپايي براي حضور بازيكنان ايراني اظهار علاقه مي‌كنند. ببينيد چه چيزي باعث شد علي‌كريمي به بايرن‌مونيخ برود،‌ باشگاه الاهلي يا عملكرد او در مسابقات جام ملت‌هاي آسيا و مقدماتي جام جهاني؟

فوتبال ايران قابليت و توانايي‌هاي زيادي دارد...

در اين هنگام تلفن همراه برانكو به صدا درمي‌آيد و او با عذرخواهي به مصاحبه‌اي كه نمي‌خواست انجام دهد پايان مي‌بخشد.

 


/ 0 نظر / 8 بازدید