بازگشت پرسپوليس به روزهای اوج

پرسپوليس ۴ - ۰ برق شيراز

piruzi-barg07.jpg

علي دايي كاپيتان تيم ملي كشورمان پس از يك مصدوميت سخت ،در بازي با برق شيراز بازگشت پرفروغي را به روزهاي اوج داشت و با دو گلي كه به ثمر رساند ،به خيلي ها كه اين روزها تخريب او را دستور كار اصلي شان قرار داده اند ،ثابت كرد او هنوز هم بهترين فوروارد فوتبال كشورمان است.با اين دو گل شمار گلهاي او در فصل جاري به عدد 9 رسيد و كاپيتان پر افتخار مان اگر مصدوميتي نداشته باشد سند آقاي گلي اين فصل را به نام خود خواهد زد.اما با دو گلي كه او در هفته نهم زد...

شمار گلهاي او براي پرسپوليس در ليگ به عدد 32 رسيد و جالب است بدانيد كه او اين تعداد گل را در 47 بازي به ثمر رسانده است!همچنين فقط سه گل او از نقطه پنالتي بوده كه در اين فصل به ثمر رسانده است.با اين 32 گل دايي به رتبه چهارم گلزنان پرسپوليس در تاريخ ليگ صعود كرد و در كنار حسين كلاني و ادموند بزيك دو مهاجم محبوب سالهاي گذشته پرسپوليس قرار گرفت.دايي اگر 5 گل ديگر بزند ركورد پروين هم شكسته خواهد شد و او در رتبه سوم قرار خواهد گرفت.
همچنين دايي با 35 گل (32 در ليگ،2 در آسيا ،يكي در جام حذفي)در رتبه نهم گلزنان تاريخ 36 ساله پرسپوليس جاي گرفته است.

*جمعه شانزدهم آبان 1382 پرسپوليس 4 - برق شيراز 0 ورزشگاه: آزادي تماشاگر: حدود 30 هزار نفر داور: محسن تركي

و بلاخره پرسپوليس بعد از پنج هفته شكست و تساوي موفق شد تيم برق شيراز را در تهران با 4 گل در هم بكوبد. اين بازي براي پرسپوليس از همه نظر مهم بود. اول اينكه مي خواست به تمام كساني كه در اين مدت ناكامي هاي پرسپوليس از اين تيم انتقاد كردند، نشان دهد كه پرسپوليس اگر بخواهد مي تواند مثل 3 هفته اول ليگ باشد. از طرفي هم اين بازي براي وينگو بگوويچ بسيار مهم بود و به نوعي با اين برد توانست كمي از سرو صداها و انتقادات را كم كند. و از طرفي ديگر اگر پرسپوليس در اين ديدار 3 امتياز را به دست نمي آورد در رده هاي بسيار پايين قرار مي گرفت و به طور كلي ار كورس قهرماني عقب مي ماند.....

اما وقتي كه از حاشيه هاي بازي بگذريم به مسائل فني مي رسيم. بگوويچ در اين ديدار از نيروي تجربه و جواني استفاده كرد. ميناوند، دايي، استيلي، گل محمدي، و پيرواني از تجربه هاي خود استفاده كردند و بقيه بازيكنان اين تيم از نيروي تجربه. كاظميان روز خوبي را گذراند بارها و بارها توانست از سمت چپ خط دفاعي تيم برق نفوذ كند. سمت چپ خط دفاعي برق روز خوبي را نداشت و مي توان گفت سه چهارم حملات پرسپوليس از اين منطقه پايه ريزي و به سمت دروازه برده مي شد. در اين ديدار يك نكته مهم و جديد در خط دفاعي پرسپوليس ديديم و آن هم جا به جايي مهره ها در خط دفاع. بارها و بارها وقتي گل محمدي دفاع را ترك و به سمت جلو حركت مي كرد، افشين پيرواني جاي خالي اين بازيكن را به خوبي پر مي كرد. از بازي خوب ايليچ هم نمي توانيم بگذريم. اين دروازه بان كه در 8 هفته اخير زير بار انتقادات سنگين و بدي رفت امروز نشان داد كه مي تواند با كمي اعتماد به نفس سنگر بان خوبي براي پرسپوليس باشد. بارها و بارها حملات خوب برقي ها را خنثي كرد و توانست چند گل حتمي را از حريف بخرد و دروازه خودش را بسته نگه دارد.
وينگو با تغيير شيوه حمله تيم به نوعي يك تركيب ناشناخته را به ميدان فرستاد. مربي كروات قرمزهاي پايتخت با حفظ نقش محوري علي دايي در اين بازي به نوعي تيم برق و مربي خودش احمد زاده را نيز متعجب ساخت و همين تغيير شيوه در اين بازي به سرخ پوشان كمك كرد.
تيم وينگو در اين بازي بسيار متحد و هجومي و با انگيزه كار كرد و مزد برتري خودش نسبت به حريف را با 4 گل گرفت. اين درست كه خط و سيستم دفاعي برق بسيار مشكل داشت اما از بازي خوب و تهاجمي پرسپوليس در اين بازي نبايد گذشت. به نوعي پرسپوليس مثل پرسپوليس بازي كرد و نتيجه اش را هم ديد.
در خط حمله قرمزها از بازي خوب دايي، كاظميان و انتظاري نبايد چشم پوشيد.
بازي محوري كاويانپور و گل محمدي در اين ديدار آشكار بود. حتي اگر دقت كرده باشيد گل اول پرسپوليس هم در حركت عمقي و پاس عرضي گل محمدي به ثمر رسيد. خط هافبك برق به خط دفاعش چسبيده بود و همين باعث شد پرسپوليس ميانه ميدان را در اختيار بگيرد.
با اين بازي هيچ كس اعتراضي ندارد. هيچ كس. از آن هوادار متعصب گرفته تا كادر فني تيم. پرسپوليس به نوعي پرسپوليسي بازي كرد. مثل روزهاي اوج حملات كوبنده اي انجام داد كه در نيمه اول توانست صحنه هاي جذابي را خلق كند. بگوويچ ديشت نشان داد در اين چند روز براي دگرگوني تيمش تلاش كرده است و اگر هميشه اين تيم به اين شكل و با اين كوبندگي بازي كند مي تواند دهان همه مخالفانش را ببندد.
اگر بازي را ديده باشيد، حتما به اين نكته پي برده ايد كه تحول خاصي در بازي هافبكهاي پرسپوليس بوجود آمده بود. پرسپوليس سرعت و تاكتيك را چاشني بازي اش كرد و توانست بازي را ببرد. پرسپوليس اگر در آينده هم همين شرايط را حفظ كند ليگ پر هيجان تر و جذاب تري را شاهد خواهيم بود.
پرسپوليس با 14 امتياز بعد از ذوب آهن، فولاد، استقلال، پاس قرار دارد. البته پگاه گيلان هم با برد شيريني كه در مقابل سپاهان به دست آورد يكي از حريفان پرسپوليس است و با اين تيم امتيازي برابر دارد
پرسپوليس آن ضرب و المثل خواستن توانستن است را نشان دارد و در واقع پرسپپوليس مثل پرسپوليس بازي كرد!

به اميد تداوم اين پيروزی ها خداحافظ

/ 2 نظر / 4 بازدید
hadi

پرسپوليسه منچستر به من هم سر بزن

s.s

برای ديدن کاريکاتور تيم خودت بيا اينجا.